You are on PERI's international website. Click here to switch to PERI USA. Click here to view all PERI websites.

Eksponētais jeb arhitektoniskais betons - moderns veids arhitektu izteiksmei

Neatkarīgi no tā, vai tas ir elpu aizraujošs izmērs, vai neordināras formas un struktūras - arhitektu vīzija par muzeja, koncertzāles, stadiona vai tilta realizāciju izvirza visaugstākās iespējamās prasības būvniecības nozarei visā pasaulē.

Vairākos gadījumos redzamā betona konstrukcijas ir moderns risinājums gan savu ekonomisko, gan estētisko, kā arī inženiertehnisko iespēju dēļ.

PERI saviem klientiem būvniecības nozarē sniedz praktisku palīdzību un atbalstu: veidņu un veidņu sistēmu atlasē, plānošanā un piegādē, kas ir optimāli piemērota projekta prasībām. Pareizais veidņu risinājums katrai redzamā betona virsmai, sākot no standarta veidņiem un beidzot ar īpašiem projektiem ar specifiskām prasībām. Vislabākie rezultāti rodas no ļoti ciešās arhitektu, būvuzņēmēju un PERI inženieru sadarbības.Eksponētā betona izveides komanda

Plānojot un realizējot konstrukcijas un konstrukcijas elementus ar īpašām betona virsmas prasībām, būtiska ir visu iesaistīto pušu koordinēta sadarbība. Plānotāju un klientu vēlmēm un prasībām jāatbilst tām, kuras var realizēt faktiskajā izpildē.

Labākais risinājums labam rezultātam ir arhitektūras betona komandas izveidošana. Tā kā līgums parasti netiek noslēgts plānošanas posmā un nav pieņemts galīgais lēmums par to, kurš veiks darbus, tad ir iespēja noslēgt konsultāciju līgumu ar kompetentu speciālistu uzņēmumiem (piemēram, veidņu ražotāju) vai pieredzējušiem inženieru birojiem. Izvēlētais inženieru birojs pēc tam var uzņemties eksponētā betona koordinatora lomu Eksponētā betona komandā.

 

Pamata principi projekta realizācijai

Eksponētais betons ir kļuvis par vienu no vissvarīgākajiem dizaina līdzekļiem mūsdienu arhitektūrā. Nevienu citu celtniecības materiālu nevar izmantot un apstrādāt tik daudzveidīgi. Tāpēc eksponētais betons ir izmantojams gandrīz visiem celtniecības darbiem. Izmantojot svaigā betona iestrādes iespējas, praktiski jebkuras formas dizainu un virsmas kvalitāti var ekonomiski īstenot, izmantojot tam piemērotas veidņu sistēmas un veidņus. Atšķirīgās arhitektūras betona īpašības (prasības) ir sadalītas četrās klasēs saskaņā ar DBV (Vācijas betona asociācijas) brošūru "Arhitektūras betons".

Eksponēto betonu ietekmē:

 • Veidņu virsma un veidņu sistēma
 • Betona sastāvs ieskaitot cementu un pildvielas 
 • Pievienotie pigmenti 
 • Anti-adhēzijas aģenta izvēle (veidņu eļļa)
 • Virsmas pēcapstrāde, kā mazgāšana, pulēšana, smilšu strūklas apstrāde 
 • Mitrumu atgrūdošā impregnēšana, krāsvielas uzklāšana un pārklājuma izveide 

Betona būvmateriālu attīstība ar jauniem betona veidiem, piemēram, augstas stiprības, viegli sablīvējamiem un pašblīvējošiem betoniem, kā arī ar šķiedru pastiprinātiem betoniem (tērauda un tekstilšķiedras), paver papildu pielietojuma jomas un iespējas.

DIN 18217 "Betona virsmas un veidņu klājums" tiek uzskatīts par kopēju standartu dažāda veida betona virsmu būvniecībai (DIN standarti nav saistoši Latvijā). Estētiskās atsauces šajā standartā nav noteiktas, jo nav saistošu noteikumu par arhitektūras betona ražošanu un izbūvi. Tas ir saprotams, jo plānoto radošo nodomu nevar standartizēt. 

Izmantojot DBV brošūru "Arhitektūras betons", klients, arhitekts un būvuzņēmējs var vieglāk definēt sev vēlamo rezultātu redzamajām betona konstrukcijām. Kā saka, sākt runāt vienā valodā. 


Betonēšanas veidņu sistēmu pārskats

Mūsdienu veidņu konstrukcijās galvenokārt tiek izmantotas veidņu sistēmas vai veidņi, kas galvenokārt sastāv no sistēmas komponentiem. Atsevišķu sistēmu komponentu savietojamībai ir vairākas priekšrocības: no vienas puses, norādītā montāžas loģika palielina iespēju, ka atsevišķas veidņu sastāvdaļas tiek izmantotas pareizi. No otras puses, iespējamo pielietošanas veidu skaits būvlaukumā tiek palielināts, samazinot izmantotā aprīkojuma, kas vajadzīgs ēkas būvniecībai, izmaksas. Kas nav mazāk svarīgi, veidņu sistēmu izmantošana uzlabo drošību būvniecības komandai objektā.

Izmantojot veidņu sistēmas betona arhitektūras virsmām, ir jāņem vērā veidņu kvalitāte. Paneļu veidņus galvenokārt izmanto kā nomas veidņus, ko piegādā nomas uzņēmumi. Šeit atsevišķiem veidņu elementiem ir atšķirīgas nolietošanās pakāpes, un remontētās veidņu vietas var palikt redzamas uz betona virsmas. Ar nomas veidņu palīdzību var sasniegt tikai SB 1 un SB 2 klases betona klases. Realizēt augstākās SB3 un SB 4 klases arhitektūras betonu nav iespējams vai iespējams tikai ierobežotā mērā pārklājot nomas veidņu paneļus ar jaunu virsmu izmantojot, piemēram, ar PERI MAXIMO, DOMINO vai TRIO.

Biežāk izmantotās veidņu sistēmas var tikt sadalītas dažādās grupās:

 • Infratruktūras veidņi - veidņi kurus izmanto tiltu un pārvadu izbūvei.
 • Sienu veidņu sistēmas - piemēram 
Infrastruktūras celtniecība

Ceļu būvē - piemēram, tilti, tuneļi vai atbalsta sienas - arhitektūras betons tiek uzskatīts par svarīgu dizaina elementu.

Šīs betona virsmas bieži ir redzamas tikai no attāluma vai transportlīdzekļiem, kas garām pabrauc ātri. Tāpēc, lai izveidotu optiskus akcentus, jāizvēlas skaidri dizaina elementi. Piemēram, veidņu paneļu savienojumiem vai savienojumiem, kas rodas darba fāžu laikā, jābūt skaidri izveidotiem.

Tomēr ir svarīgi atzīmēt, ka daudzi šo konstrukciju elementi galvenokārt ir pakļauti tiešai laika apstākļu ietekmei. Tas nozīmē, ka tie ātri piedzīvo novecošanās procesu un laika gaitā arī ievērojami maina savu vizuālo izskatu.

Sienu veidņu sistēmas

Izmantojot sienas veidņu sistēmas, tiek nodalīti paneļu veidņi un siju veidņi. Īpaši veidņi ir apļveida konstrukcijām.

Paneļu veidņi

Mūsdienās apmēram 70% būvniecības uzņēmumu betona sienu būvēšanai izmanto paneļu veidņus. Nosaukums ir iegūts no rāmja, kas aizsargā uzstādītās virsmas malas pret mehānisku nodilumu un bojājumiem. Tā rezultātā paneļu savienojumi atstāj tipisku nospiedumu uz betona virsmas. Turklāt tērauda vai alumīnija rāmjiem izmanto veidņu enkurus (savilces), kas palīdz izlīdzināt spriegumus uz veidņu paneļiem.

Galvenais paneļu veidņu princips ir ietverts PERI TRIO sistēma. Citas paneļu veidņu sistēmas ir līdzīgas to attiecīgajā betona apdarē. Standarta paneļu un veidņu savilču režģa izvietojums svārstās no 2,70 m līdz 3,50 m, un atsevišķos paneļus var savienot savā starpā vertikāli vai horizontāli. Paneļu veidņi ir izturīgi, ilgmūžīgi un ērti lietojami, pateicoties iepriekš noteiktajam montāžas izkārtojumam.

Siju veidņi

Siju veidņus mūsdienās izmanto daudz mazāk, nekā tas bija iepriekš, un lielākoties īpašiem lietojumiem. Tās nosaukums ir iegūts no izmantotajām koka vai metāla veidņu sijām. Galvenās sijas, tērauda sliedes un brīvi izvēlēta veidņu virsma ir saliekamo veidņu elementi, tā sauktajās veidņu sekciju izveidēs. Tērauda rīģeļa elementu kopā ar ķīļi savieno sistēmas paneļus un rīģelis kalpo arī kā stiprināšanas sistēmas atbalsta virsma.

Galvenais siju veidņu princips ir ietverts PERI VARIO GT 24 veidņu sistēmā. Standarta elementu izvietojums un veidņu savilces var tikt kombinētas pēc vajadzības.

Mēs atšķiramies

A) Standarta elementi

Saliekamās sekcijas ar iepriekš noteiktu elementu izmēru, kas ir pieejamas nomas parkos, daļēji aprīkotas ar virsmām sekundārajām prasībām un kā pamata panelis arhitektūras betona veidņu virsmai, kuru var montēt uz elementiem pirms betonēšanas.

B) projektam pielāgoti veidņu elementi

Šīs veidņu sekcijas ir projektētas un izgatavotas atbilstoši īpašām prasībām. Veidņu virsmas (tips, izmērs, stiprināšanas veids), siju un galvenā rīģeļa (atstarpes), kā arī savilču stiprinājumus var brīvi izvēlēties, ņemot vērā sistēmas iespējas un betonējamās konstrukcijas prasības.

Apļveida veidņi

Liektas sienas var veidot ar paneļu veidņiem pateicoties starp paneļiem ievietotām trapecveida starplikām. Apļveida sienu laukumi tiek veidoti arī ar īpašām siju veidņu sistēmām, ar kurām nepieciešamais rādiuss tiek sasniegts ar regulējamu elementu palīdzību, kas savieno atsevišķas veidņu sekcijas. Liekuma rādiuss ir iespējams no 1,00 m līdz apm. 20.00 m. Veidņu virsmas izliekums tiek panākts, izmantojot speciālus profilētus kokmateriālus - sagrieztus atbilstoši izliekuma rādiusam -, kas tiek stiprināti starp virsmu un sijām.

Pārseguma veidņu sistēmas

Tāpat kā sienu veidņu sistēmām, arī pārseguma veidņi ir izgatavoti no koka vai metāla sijām. Tas dod elastīgu pielietojumu šādām veidņu sistēmām.

Pārseguma galda moduļi, kurus parasti izmanto lielu pārseguma laukumu veidošanai, sastāv no vieniem un tiem pašiem sistēmas komponentiem, kā siju pārseguma veidņi. Pateicoties lielām formējošām virsmām, paneļu savienojumu skaits tiek samazināts, kas atvieglo betona apdari pēc betonēšanas un nodrošina augstām kvalitātes prasībām atbilstošu gala rezultātu.

Līdzīgi kā paneļu veidņi sienām, pārseguma betonēšanai ir izstrādāti paneļu veidņi. Paneļu pārseguma veidņu galvenā priekšrocība ir ātra un droša izmantošana. Pārseguma veidņus var iedalīt sekojoši:

 • Siju pārseguma veidņi (piemēram, MULTIFLEX)
 • Paneļu pārseguma veidņi (piemēram, SKYDECK)
 • Režģa pārseguma veidņi (piemēram, GRIDFLEX)
 • Liela izmēra veidņi (piemēram, galda moduļi, īpaši pielāgoti galdu moduļi)

Izmantojot dažādas veidņu virsmas, betona virsmas kvalitāte var mainīties. Var veidoties paneļu nospiedumi, ko rada izmantotās veidņu sistēmas paneļu izkārtojums. Tāpat betona kvalitāti ietekmē izvēlētās veidņu virsmas lokšņu kvalitāte, izvietojums un izmērs.

Kolonnu veidņu sistēmas

Kolonnu vai balstu veidņi galvenokārt ir paneļu vai siju veidņu atvasinājumi. Līdz ar to, tiem ir līdzīgas iezīmes, kā attiecīgajām veidņu sistēmām. Lai varētu izpildīt vajadzīgās balsta un kolonnu kvalitātes prasības, ir jāizvēlas pareizā veidņu sistēma. Atkarībā no kolonnu šķērsgriezuma prasībām un virsmas prasībām, tiek izvēlēta piemērotākā veidņu sistēma no paneļu veidņiem vai siju veidņu sistēmām.

Veidņu sistēmas sarežģītu 3D virsmu izveidei

Izmantojot īpašas konstrukcijas formas, attīstītāji un arhitekti bieži izceļ vizuālus akcentus kulturālajām ēkām vai prestižām celtnēm, kurām ir izvirzītas augstas celtniecības prasības. Šīs, tā sauktās 3D brīvās formas virsmas, diez vai var īstenot ar parastajām veidņošanas metodēm. Turklāt svarīgi, ka bieži redzamo virsmu ir jāveido visaugstākajā kvalitātē un ar precīzām malām. Šīm ekstravagantām būvkonstrukcijām tiek meklēts individuāls veidņu risinājums.

Veidņu koncepcija tiek izstrādāta, pamatojoties uz veidņu ražotāja piedāvātu trīs dimensiju ēkas modeli. Tas sastāv no statiskiem pamata veidņu elementiem un formu piešķirojošām 3D veidņu vienībām. Atsevišķos elementus būvlaukumā var viegli savienot un pēc tam precīzi izvietot ar palīg-elementu palīdzību, kuri tiek piedāvāti, kā komplekss risinājums.


Veidņu virsma - betonas virsmas dizains

Izvēloties veidņu klājumu, ir iespējamas vairākas betona virsmas struktūras. Šajā procesā profilējums nosaka betona virsmas raksturu - neatkarīgi no turpmākas apstrādes vai pēcapstrādes. Personai, kas apraksta prasības betona virsmām, jābūt detalizētām zināšanām par veidni, materiāla īpašībām, pārklājumiem un to apstrādi, kā arī to mijiedarbībai ar antiatdhezijas līdzekli (veidņu eļļu) un tajā skaitā svaigo betonu. Tas viss jāņem vērā plānošanas laikā. Betona virsmas specifikācijām jābūt precīzi definētām, lai darbuzņēmējs, izvēloties izmantojamo veidņu virsmu, bez papildus riska varētu izvērtēt piemērotāko materiālu. Turklāt ir jāspēj novērtēt iespējamo atkāpes un pielaides no plānotā rezultāta.

Četri veidojošie faktori, kuriem ir izšķiroša ietekme uz betona virsmu:

Veidņu virsmas absorbcija Betona virsma tumša/gaiša    
Virsmas tekstūra Betona virsmas tekstūra
Veidņu savienojuma vietas Betona virsmas režģa izvietojums
Veidņu virsmas nostiprināšana Nospiedumi uz betonas virsmas

Projektu piemēri

Mūsdienu konstrukciju un būvniecības metodes ļauj realizēt iespaidīgas arhitektūras koncepcijas. Šajā sakarā mēs vēlētos iepazīstināt ar vairākiem projektiem, kuros ir redzams plašas redzamā betona iespējas.

Galveno ēkas karkasu izbūve

Jau daudzus gadus arhitekti ir atkārtoti atklājuši arhitektoniskā betona potenciālu ēku celtniecībā un izmantojuši to kā svarīgu dizaina elementu. Paralēli būvmateriālu un tehnoloģiju izstrādei, prasības ievērojami pieaugušas. Augstāka izturība, kā arī viskozākas betona masas atvieglo plānāku betona konstrukciju un daudzveidīgāku formu realizāciju. Izliektas, slīpas sienas un pārsegumi bieži kalpo kā dizaina elements. Betonēšanas veidņu nozare ir attiecīgi pielāgojusies tirgus situācijai. Vēlmi pēc iespējas panākt gludu betona virsmu, kas nesatur šuves, var īstenot izvēloties kādu no plašā veidņu klāsta betonēšanai.

Iekšējo zonu elementi nav pakļautas laikapstākļu iedarbībai, tāpēc betona virsmas novecošanās process notiek ievērojami lēnāk. Betona virsmas ēkas iekšpusē ir redzamas relatīvi nelielos attālumos. Tāpēc detaļas tiek ievērojami akcentētas. Šī iemesla dēļ arhitekti bieži pieprasa augstākās klases betona virsmas kvalitāti.

Rezultātā projektētājiem kopā ar būvuzņēmēju jādefinē, kas ir nepieciešams, lai sasniegtu nepieciešamo arhitektūras betona apdares kvalitāti. Pretējā gadījumā pārmērīgas prasības un gatavā betona virsmas labošanas darbi radīs nevēlamus un neapmierinošus rezultātus.

Sabiedriskās ēkas

Īpaši kulturālo ēku jomā arhitekti un projektu vadītāji kā dizaina elementam dod priekšroku arhitektoniskajam betonam. Papildus mākslinieciskajām prasībām attiecībā uz redzamajām betona virsmām, procesos bieži dominē arī visu konstrukciju vai atsevišķu to sastāvdaļu īpašas formas.

Veidņu plānošanas laikā jāpievērš uzmanība tam, lai nodrošinātu pareizu šuvju savienojumu un savilču zīmējumus, kā arī pareizu veidņu elementu izvietojumu. Tas ir tāpēc, ka paneļu savienojumi un virsmu savienojumu raksts, kā arī savilču punktu veidošanās ir nozīmīgi dizaina elementi arhitektoniskajā betonā.

Lai panāktu vienotu betona virsmas izskatu, īpaša uzmanība jāpievērš, izvēloties izmantojamā betona veidam un betona apstrādes tehnoloģijai, ieskaitot turpmāko betona apstrādi. Ja betona virsmas izskatam tiek izvirzītas paaugstinātas prasības, veidņiem ieteicams uzstādīt jaunu virsmu. Ja nepieciešams, savilču vietu modeli var papildināt ar savilcēm, kuras pilda dekoratīvu funkciju, veidojot glītu simetrisku izvietojumu.